Sama nocí tmou
Lajla Rolstadová: Vlčí ostrov
2016, Nakladatelství Kniha Zlín, přeložila Daniela Mrázová, 242 stran, 349 korun

Daleký sever. Osamělá křehká dívka a individua, která se kolem potulují. A jako bonus nějací ti vlci a medvědi. Ne, autobiografická kniha norské autorky není dalším skandinávským thrillerem. Je otevřenou sondou do nejistot člověka, který neumí žít s druhými a v radikální samotě si potřebuje vyzkoušet, jestli dokáže žít alespoň sám se sebou.

Lajla to zkusí v Kanadě skutečně hodně vysoko na severu. Zimu přečká ve srubu, který má jeho majitelům hlídat. Samota bystří smysly a jitří rány. Autorka se nepouští do hlubokých analýz, ale podobného účelu dosahuje prostým popisem: jak vzdoruje mrazu, jak se odnaučuje bát zvířat, jak se sžívá s tmou… Úplně se jí to nepodaří, tak využije každé příležitosti, aby zašla k sousedům (hodinu a půl cesty) či do kavárny (ještě dál). Také nějací muži se jí připletou do cesty, ale ten, o kterého by ona stála, se vztahu bojí snad ještě víc než vypravěčka.

Co může takové odloučení člověku přinést? Zklidnění, nebo šílenství? Nebo snad obojí najednou? apa

 

Zbigniew Czendlik, Markéta Zahradníková: Postel, hospoda, kostelKněžská celebrita
Zbigniew Czendlik, Markéta Zahradníková: Postel, hospoda, kostel
2016, Nakladatelství Argo, 264 stran, 298 korun

Kamarád Lucie Bílé a účastník televizních show. Polský farář Zbigniew Czendlik je možná nejznámějším duchovním římskokatolické církve v Česku. Pro bezvěrce je setrvalým zjevením: usměvavý padesátník v džínách a v Mini Cooperu rozhodně nenaplňuje typickou představu o flanďácích, kterým dávno ujel vlak.

Kniha je uvozena tvrzením, že studium Bible lanškrounského faráře nudí a že nerad zpovídá své farníky. Na stránkách rozhovoru ale potkáváme poněkud jiného Czendlika, mnohem méně radikálního, občas dokonce dost konzervativního. O Bibli dovede hovořit stejně zaujatě jako o svém dětství, o fotbale či o setkáních s českými celebritami. Ostatně: on sám už celebritou je.

Dialog se Zibim, jak se mu říká, vedla autorka několika reklamních kampaní Markéta Zahradníková. Z knihy je bohužel příliš zřetelně vidět, že jde o její první literární pokus. Czendlikova osobnost ale dokáže mnohé překrýt. S tímhle člověkem je zkrátka příjemné pobýt. Je otevřený a vtipný, mluví jednoduše, nemudruje a nikoho nepeskuje. Pokud je někdy kritický, v první řadě sám k sobě. apa

 

Stanislav Komárek: Mimikry a příbuzné jevyDobrodružství biologie
Stanislav Komárek: Mimikry a příbuzné jevy
2016, Nakladatelství Academia, 368 stran, 350 korun

Populární biolog a spisovatel Stanislav Komárek je v první řadě vědec. Z odborných pozic napsal knihu o tom, jak se někteří živočichové snaží nad jinými biologickými druhy vyzrát svým zabarvením či tvarováním těla. Ale nebyl by to Komárek, aby tak neučinil přístupnou a popularizační formou.

Mimikry nabízejí nepřebernou škálu absurdních a fascinujících připodobnění se dravcům či pokusů o vizuální splynutí s podkladem. Zdálo by se, že není jiné cesty než knihu o tomto jevu pojmout jako přehled takto se chovajících organismů. Komárek zvolil jinou formu, a to neméně dobrodružnou: svého čtenáře vede po stopách odborného bádání po smyslu takových jevů. Čtenář je tak fascinován hned dvakrát − všemi těmi barvami, tvary a způsoby chování a zároveň způsobem, jakým o něm vědci v průběhu staletí přemýšleli. Pokud je pravda, že názory na mimikry se v posledních letech už radikálně nevyvíjejí, dostává se nám do rukou ucelená suma vědění. apa

 

Miloš Szabo: Východní křesťanské církveOhrožený druh: křesťan
Miloš Szabo: Východní křesťanské církve
2016, Nakladatelství Karolinum, 202 stran, 300 korun

Čtivá encyklopedie, která se dá číst i jako krátké vzdělávací mikropříběhy. Slovenský kněz Miloš Szabo, který učí na Katolické teologické fakultě v Praze, přichází s potřebnou knihou, s uceleným přehledem východních křesťanských církví.

Už jejich názvy působí exoticky: Asyrská církev východu, Koptská pravoslavná církev, Starověrci… Mnohé z nich už dlouhá staletí působí v zemích, které dnes plní první stránky novin, v Sýrii či na Ukrajině. Pro hlubší pochopení tamní reality jsou znalosti zhuštěné v této knize v podstatě nezbytné. Kdo jsou křesťané, kteří utíkají před válkou na Blízkém východě? Kde se tam vzali? Co si myslí? A co si myslíme my o nich?

Východní křesťanství představuje velmi pestrý duchovní svět. Některé církve mají spojení s Římem, jiné s Moskvou, řada je ale vysloveně svébytných. Najdeme je na Balkáně i v Číně a Japonsku. Věřící některých z nich jsou dnes vystaveni vážné hrozbě za strany militantních islamistů. O ohrožených druzích zvířat vyšla už řada titulů. Tato kniha je − mimo jiné − o ohrožených křesťanech. apa

 

Elena Ferrante: Geniální přítelkyněPřítelkyně z Neapole
Elena Ferrante: Geniální přítelkyně
2016, Nakladatelství Prostor, přeložila Alice Flemrová, 304 stran, 347 korun

Takový přístup známe spíš z hudby (The Residents) či výtvarného umění (Banksy). Také italská spisovatelka Elena Ferrante tají svoji identitu. I když se po světě prodávají statisíce výtisků jejích knih, čtenáři neznají ani její tvář.

Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie. Kniha se dostává k českému čtenáři záhy po ukončení jejího vydání v Itálii a nebývalého ohlasu za oceánem. Svět viděný ženskýma očima (v tomto případě se zdráháme použít klišé o vidění srdcem) byl podstatou už předchozích knih Eleny Ferrante. V Geniální přítelkyni se pak na pozadí šesti desetiletí prolnul se společenskými proměnami státu na Apeninském poloostrově.

Románové přátelství dvou žen se zrodilo v padesátých letech 20. století v chudinské neapolské čtvrti. Podtitul prvního dílu zní Dětství a dospívání. Už tady je patrné, jak přátelský vztah podemílá jistá řevnivost. O to pevnější se však ukáže být. Zatím to obě ženy netuší, ale je to vztah na celý život, to přitom neznamená, že je pokaždé jen přínosný. Historie vstupuje do světa dívek zprvu jako společný zájem, postupně přerůstá v rámec, který je člověku někdy příliš těsný, i když si to většinou ani sám neuvědomuje.

Druhý díl pozoruhodné ságy vydá nakladatelství Prostor na jaře příštího roku. apa

 

Geoff Dyer: Jóga pro ty, kterým může být ukradenáPozorování nasucho
Geoff Dyer: Jóga pro ty, kterým může být ukradená
2016, Nakladatelství Paseka, přeložil David Petrů, 216 stran, 269 korun

Je bystrý, sebeironický a sympaticky převzdělaný − ideální společník do kavárny, v tomto případě i na cesty po světě. Britský spisovatel Dyer, který se v Čechách uvedl výjimečnou knihou s názvem Zóna, v níž se zaobírá svou životní fascinací stejnojmenným filmem A. Tarkovského (aniž by však na čtenáře kladl zásadní cinéfilský nárok), se tentokrát představuje jako autor pozoruhodných cestopisů.

Dyerovy zážitky z návštěv USA, Kambodže, Indonésie či Paříže jsou v prvním plánu vtipnými osobními skicami, v nichž s gustem překračuje hranice žánru: Dyer-cestovatel zde není proto, aby mu jihl zrak při sledování exotických západů slunce a dojímal se nad osudem domorodců. Není tu ani proto, aby se podílel na dramatických záchranných akcích, pokud má dojem, že by mohl přijít k úhoně. Dyer-osobnost však v nečekaných okamžicích přichází s pozorováními, jaká si žádají umělce i filozofa − a člověka se smyslem pro nejsušší britský humor. val

 

Oleh Kryštopa: Ukrajina v měřítku 1:1Návrat obrazu Ukrajiny
Oleh Kryštopa: Ukrajina v měřítku 1:1
2016, Nakladatelství Dokořán, přeložila Marie Iljašenko, 232 stran, 298 korun

Pomalu se vytrácí z našeho zorného pole, přestože boje neustávají a válka si žádá dál oběti. Nikdo neví, kolik mužů v ní do­opravdy padlo ani jak silný je nepřítel − jisté je jen to, že vyzbrojený je nesrovnatelně lépe. Ukrajina a její osud se pozvolna rozpíjí v mediálních zkratkách. Tamní novinář a prozaik Kryštopa zemi pomáhá vrátit skutečným obrazům, rozhovorům s lidmi, a díky nim jí navrací i barvy a pachy.

Kryštopovy reportáže jsou přiznaně osobní a o to působivější, že neusiluje o romantický étos reportéra­-hrdiny; je člověkem, jenž odněkud přišel, vlastně by se dost rád vydal opačným směrem, ale jízdenky na Západ už připadly jinému. Soubor literárně vyznívajících reportáží přiblíží okolnosti života v zemi, která ve 20. století zažila všechny druhy dějinných katastrof, plus některé navíc, skutečně o řád spolehlivěji než vzájemně se popírající zpravodajský servis kanálů Russia Today a BBC. val