Křesťanskosociální unie (CSU) nepůjde po příštích volbách do německé vlády, pokud nebude shoda na horní hranici pro přijímání uprchlíků. Listu Augsburger Allgemeine to řekl šéf bavorské strany Horst Seehofer. Stanovení takové hranice ale odmítá sesterská Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Merkelová chce znovu kandidovat. Podle průzkumu by si ji jako kancléřku přálo na 55 procent Němců - čtěte ZDE

Merkelová o víkendu oznámila, že bude znovu kandidovat do čela německé vlády, a zdálo se, že se oběma stranám konzervativní unie daří postupně snižovat napětí způsobené výrazně odlišnými názory na řešení migrační krize. Aktuální vyjádření Seehofera, který požaduje maximální roční hranici ve výši 200 000 běženců, to ale zpochybňují.

"Jedno je jisté: Bude to deset nejsložitějších měsíců, které CDU a CSU za desítky let zažily," řekl Seehofer o době před parlamentními volbami na podzim příštího roku. "Jsme pod tlakem zprava i zleva a musíme si ještě vyjasnit řadu programových otázek. Jde o přistěhovalectví, důchody, daně, bezpečnost, jakož i mnoho dalších důležitých otázek, třeba zahraniční politiky," poznamenal dále bavorský politik, podle něhož jde o gigantický úkol.

Seehofer zároveň voličům garantoval, že pokud se pro CSU rozhodnou, prosadí strana omezení migrace.

"V Berlíně budeme vládnout, jen když se tak stane. Tuto garanci dávám za svou stranu," uvedl častý kritik migrační politiky německé kancléřky.

Konzervativní unie CDU/CSU je hlavním favoritem příštích voleb. Průzkumy jí přisuzují kolem 35 procent hlasů, druhé nejsilnější sociální demokracii kolem 23 procent.

Související