Znojemskému výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens klesly za tři čtvrtletí tržby meziročně o sedm procent na 157,8 milionu eur (4,3 miliardy korun). Důvodem je pokles ceny polymerů, tedy vstupního materiálu. O více než pětinu na 13 milionů eur (351 milionů korun) se snížil čistý zisk, provozní však rostl, vyplývá z tiskové zprávy, kterou společnost zveřejnila ve čtvrtek.

Ceny polymeru jsou od začátku roku víceméně stabilní a pohybují se na dlouhodobých minimech. "V této souvislosti je však nutné poznamenat, že dlouhodobě nízké ceny polymeru mají negativní dopad do hospodaření," uvedl ve zprávě mluvčí Jan Židek. Firma cenu vstupního materiálu, který nakupuje od rafinerií, přefakturovává na zákazníka se zhruba tříměsíční prodlevou.

Provozní zisk  EBITDA rostl proti loňsku o 14,6 procenta na 34,1 milionu eur (922 milionů korun). Růst souvisí s přeceněním akciového opčního programu a také s růstem objemu výroby o 1,5 procenta. "Prodeje se spolu s výrobou držely na solidní úrovni, a nedošlo tedy k výrazné změně skladových zásob hotových výrobků, které se nám nadále daří držet na optimální úrovni," uvedl generální ředitel František Řezáč.

Připomněl také dokončení skladové a výrobní haly ve Znojmě začátkem podzimu, nyní se instaluje nová výrobní linka. Do provozu by měla být spuštěna v polovině příštího roku, díky ní bude možné navýšit objem produkce.

Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává 570 lidí, v Česku má závod ještě v Bučovicích. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají nejen pro hygienu, ale i ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Firma je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě. Na oznámení výsledků reagovala mírným růstem.

Související