Odchod Spojeného království z Evropské unie začíná nápadně připomínat manželku filmového poručíka Columba. O brexitu všichni neustále mluví, ale zatím ho nikdo "neviděl", respektive v tomto případě se prostě neví, jak bude vypadat. Je to částečně psycho-strategická hra, částečně nepřipravenost vlády Jejího Veličenstva, kdy teď ministerstva pracují dnem a nocí asi na pěti stovkách projektů souvisejících s unijním odcházením.

Premiérka Theresa Mayová musí po vzoru svého předchůdce Davida Camerona žonglovat s několika míčky současně. A to má ještě štěstí, že jí nekomplikuje život ve věci brexitu zcela neschopná Labour Party. Ta vládě nehodlá dělat potíže jak kolem aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy, tak nejspíš ani kolem toho, jaký se dá brexitu vlastně obsah. Downing Street se tak má aktuálně na pozoru hlavně před soudci, lordy a zahraničními investory. Všech 11 členů Nejvyššího soudu začne 5. prosince projednávat vládní odvolání ve věci aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy. Nález Vrchního soudu byl přitom tak robustní, že řada vlastních poslanců Therese Mayové radí, aby odvolání stáhla a formální start unijního odcházení protlačila parlamentem.

V článku se dále dozvíte

  • O brexitu všichni a neustále mluví, ale zatím ho nikdo "neviděl". Prostě se neví, jak bude vypadat.
  • Příznačný je ale postup automobilky Nissan.
  • Ta si vynutila u britské vlády slib, že bude mít stejný přístup na evropský trh, jaký si její klíčový závod v Sunderlandu užívá v současnosti.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.