Důvodem, proč internet vlastně vznikl, měla být jeho schopnost přežít jadernou válku. Tedy alespoň podle populární legendy vysvětlující motivy Pentagonu pro zafinancování Arpanetu, z něhož se všudypřítomná síť vyvinula. A opravdu, jestli se technologie, na nichž internet stojí, něčím vyznačují, tak robustností, schopností vyrovnat se se ztrátou části dat či výpadkem některých linek. I v mírových časech se decentralizace zjevně vyplácí.

Ovšem podle toho, co český (a slovenský) počítačový a smartphonový národ zažil v úterý večer, je s dnešním internetem něco špatně. Co se stalo? Nejvíce lidí si všimlo výpadku YouTube, zdaleka nejpopulárnějšího videoserveru, statisíce uživatelů nemohly ke svým e-mailovým účtům, na "cloudu" uloženým dokumentům i fotkám, nefungovaly on-line mapy a na nich postavené aplikace včetně navigací ani suverénně nejpoužívanější vyhledávač − prostě vše od Googlu, firmy, jíž se za 18 let existence povedlo získat jasnou převahu v on-line světě a která totálně, co se služeb týče, dominuje ve všudypřítomných chytrých telefonech.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru