Pokud by velké korporace v České republice danily všechny zisky a neodlévaly je do jiných zemí Evropské unie, státní rozpočet by podle odborných propočtů ročně získával šest miliard korun navíc. Není to přitom vůbec málo peněz: jde zhruba o pět procent všech daní, které firmy v tuzemsku odvádějí.

Na tyto dodatečné miliardy může Česko zanedlouho skutečně dosáhnout. Evropská komise připravila nová pravidla, která mají skoncovat s tím, že se velké společnosti placení daní vyhýbají. Nově by měly zisky danit v zemích, kde je skutečně vytvoří. Jednotlivé státy unie v těchto dnech řeší, jak se k novince postaví.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Česko by do rozpočtu mohlo každý rok získat šest miliard korun navíc, kdyby začal platit návrh Evropské komise ohledně zdanění velkých korporací.
  • Brusel chce, aby firmy platily daně v té zemi, kde vytvářejí zisk. Případy Applu nebo Starbucksu ukázaly, že velké společnosti zisky přelévají do zemí, které jim umožňují platit extrémně nízké daně.
  • Česko se zatím nerozhodlo, jestli návrh Evropské komise podpoří. V minulosti ho ale odmítalo.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.