Policejní kontroly u vstupu do Pražského hradu, kvůli nimž se před areálem tvoří fronty, nejsou jedinou kritizovanou změnou zavedenou v sídle hlavy státu. V poslední době se členové Hradní stráže pozastavují nad zmatečnými nebo nelogickými příkazy, jež přicházejí z "vyšších míst".

Jedním z nich je třeba rozhodnutí prezidentova kancléře Vratislava Mynáře nechat zcela uzavřít od večera do rána východní bránu Hradu u Černé věže. K ní každý den přicházejí stovky lidí po Starých zámeckých schodech. Uzavření činí potíže hlavně zaměstnancům a policistům, kteří nastupují na ranní směnu a nyní musí obcházet celý hradní komplex.

"Já nejsem klíčník," reagoval v úterý Mynář. "Všechny brány Pražského hradu jsou uzavřeny v době jeho vojenského střežení, tedy i brána na Opyši. Doba vojenského střežení platí od 22:00 do 6:00 hodin," vysvětlil HN kancléř.

Existuje však ještě jiné vysvětlení, proč je východní brána zavřená − Vratislav Mynář bydlí v domě u samotné brány a změny si podle zdrojů z Hradní stráže vyžádal mimo jiné proto, že je v místě velký provoz.

Kancléř se svými zvláštními požadavky začal přicházet před časem, kdy si poprvé nechal Hradní stráží otevřít uzavřený Jelení příkop. "Zavolalo se nám, že tam půjde, tak se tam poslal voják, aby mu otevřel a kancléř si tam mohl zaběhat," potvrdil člen Hradní stráže, který chce kvůli obavě ze ztráty zaměstnání zůstat v anonymitě, ale redakce jeho jméno zná. Mynář oponuje, že do Jeleního příkopu běhat nechodí.

Nicméně podle svých slov má "na Pražském hradě v rámci svých povinností a kontrolních oprávnění umožněn vstup kamkoliv, a to v době vojenského střežení i mimo ni".

Podle téhož člena Hradní stráže stále nebyly zrušeny některé sporné příkazy. "Máme pořád nařízené, že máme kancléři vzdávat poctu." Něco takového však nebylo v minulosti běžné − pocta se vzdává například prezidentovi, ústavním činitelům, zahraničním návštěvám, vysokým důstojníkům a státním symbolům.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nad jednáním kancléře Mynáře se pozastavuje i bývalý vedoucí prezidentovy ochranky proti dlouhým zbraním Jan Ševčík.

"Podobné manýry měli komunističtí potentáti. Dělali si z ochranky či vojáků obyčejné poskoky," míní Ševčík a obzvlášť se pozastavuje nad nařízením vzdávat Mynářovi poctu.

"To už je vrchol. Proč by měl voják salutovat civilistovi? Tato čest se přece vzdává vojenské hodnosti, a ne člověku," řekl Ševčík. Podle něj jde v podstatě o obtížně prokazatelnou šikanu.

Problém však není pouze v rozmarech vedoucího prezidentovy kanceláře. Vojáci zaměstnaní na Hradě se potýkají i s tím, že hlídky jsou neefektivní a nejsou správně zorganizované. Jde například o Hradčanské náměstí, kde stráž původně hlídala kvůli tomu, aby někdo nevylezl na lešení a znovu neukradl prezidentskou standartu. Jenže lešení tam už nějakou dobu nestojí.

Přesto nařízení stále platí a kromě vojáka na místě nepřetržitě hlídkuje i policista.

Vedení Hradní stráže oponuje tím, že všechna bezpečnostní opatření platí kvůli posledním teroristickým útokům ve světě. "Přijatá opatření jsou řešena systematicky na stupni velení Hradní stráže, a ne každý voják sloužící na Pražském hradě je s těmito opatřeními seznámen komplexně," řekl mluvčí Hradní stráže Jiří Havel.

Hrad nemá problémy pouze s povely z Kanceláře prezidenta republiky nebo se zmatky v Hradní stráži. O odchodu z ochranky prezidenta Miloše Zemana podle informací HN přemýšlí třetina těch nejzkušenějších členů útvaru, protože nesouhlasí s tím, jak je řízen.

S přispěním Jana Gazdíka.

Související