Těžko dnes odhadovat, jak vstoupí premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka do dějin novodobé české politiky, jednu anekdotu mu ale už ze štítu nikdo neodpáře. Provádět inspekci svých ministrů, při níž jednomu z nich řekne, že "kdyby neexistovala koaliční dohoda, určitě by ho vyhodil", to už chce silnou náturu. Každému průměrně inteligentnímu člověku dojde, že se takovými výroky, které nedoprovází žádná akce, premiér zesměšňuje. Premiér Sobotka to možná považuje za silné politické gesto, které by snad mělo nejen odradit politické soupeře, ale i nalákat nové voliče, opak je ale pravdou.

Anekdota míří k jádru věci. Odhaluje souvislosti, které obvykle nejsou tak viditelné. Uvádí příklad, který je obecnějšího charakteru než událost sama. V tomto případě je to slabost premiéra, který v předsmrtné křeči, ohrožován soupeři i spolustraníky, neví dost dobře, co udělat, aby všechny přesvědčil, že je mužem na svém místě. Chce na poslední chvíli ukázat, že JE premiérem, i když všichni už dávno vědí, že NENÍ a vlastně skoro nikdy nebyl. Než být premiérem kontrolorem, který nesmí nikoho vyhodit, pak raději kontrolorem nebýt.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru