Více než 68 tisíc Iráčanů už muselo kvůli bojům o Mosul opustit svůj domov. Oznámila to v úterý OSN. Irácká armáda před sedmi týdny zahájila ofenzivu proti takzvanému Islámskému státu (IS), jehož bojovníci severoirácké město Mosul obsadili v roce 2014.

Bitva za znovudobytí Mosulu na severu Iráku začala, přípravy trvaly téměř rok - čtěte ZDE

Uprchlíků přibývá v posledních dnech rychleji, protože fronta se pomalu přesouvá k centru města. Zatím je asi deset kilometrů od něj. Přesto je uprchlíků mnohem méně, než se před zahájením ofenzivy čekalo. Hovořilo se tehdy o statisících lidí.

"Do této chvíle odešlo 68 550 lidí, kteří potřebují humanitární pomoc," oznámil Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) při OSN.

Podle odhadů je v Mosulu stále přes milion civilistů. Některé IS drží jako lidské štíty v oblastech, kde bojuje.

Armáda se snaží dostat do další mosulské čtvrti, ale podle velitele speciální jednotky, která postupuje jako první, se IS urputně brání. Radikálové podle generála Hajdara Fázila používají rakety a minomety, zatímco vojáci se snaží dostat do hustě obydlené čtvrti Zahúr.

"Postupujeme opatrně. Je tam stále ještě mnoho civilistů," řekl Fázil agentuře AP.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Ve čtvrtích, které vojsko na východě města už obsadilo, na několik dní postup zastavilo, protože IS se snažil armádu zadržet s pomocí sebevražedných atentátníků a odstřelovačů.

Kromě armády v okolí Mosulu bojují také kurdské a šíitské milice a irácké síly podporuje mezinárodní letecká kolice. Při bombardování v pondělí její letadla zničila most přes Tigris na jihu města. Je to třetí z pěti mosulských mostů, které už koalice poničila ve snaze ztížit radikálům přesun. Spojené státy vybavily iráckou armádu pontonovými mosty, které mohou na zničených úsecích použít vojáci.