V televizních zprávách se těžký letadlový křižník Admirál Kuzněcov pěkně vyjímá. Letadla startují, námořníci pracují na palubě a komentář vypočítává, kolik cílů islámských teroristů bylo ten den zasaženo. Jenže realita je jiná. Kvůli technickým problémům plavidla letadla nemohou nést těžké bomby.

Plavba lodi, které námořníci familiárně říkají Kuzja, má kromě obnovení námořní prestiže za cíl především udržet námořní letectvo jako takové do doby, než Rusko bude mít modernější letadlovou loď.

Že s Admirálem Kuzněcovem není vše v pořádku, se ukázalo na jeho aktuální cestě do Sýrie, kde se Rusové angažují v boji proti takzvanému Islámskému státu. Z komína letadlového křižníku vycházel hustý černý dým. To se u lodí poháněných mazutem může stát, ale maximálně po vyplutí − nikoliv uprostřed oceánu.

"Znamená to, že protékají válce, těsnění. Často je to kvůli tomu, že velitel, který se snaží zvýšit rychlost, dává do motoru přesycenou směs a palivo celé neshoří," myslí si bývalý vojenský důstojník Alex Anpilogov.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.