Skoro každý rok se Němčovicemi nedaleko Plzně prožene "lavina" ornice spláchnutá jarním deštěm z kukuřičných polí. "Měli jsme bahno v rybníku, v koupališti, na tenisovém kurtu, strhlo to nějaké zdi, sebralo to kusy cest," popisuje starosta obce Karel Ferschmann. Agronom firmy, která v polích nad obcí hospodaří, Václav Spurný, takový rozsah škod odmítá. Tamní úřad se kvůli nim se společností soudí. Obci by teď měla pomoct nová vyhláška ministerstva životního prostředí.

Stejný problém jako Němčovice řeší řada dalších obcí. Vodní eroze, tedy smývání úrodné půdy deštěm, ohrožuje 60 procent zemědělských ploch v Česku, u dalších 14 procent hrozí odvátí půdy větrem. Odborníci z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy nebo z ministerstva životního prostředí navíc varují, že s postupující změnou klimatu se bude situace zhoršovat − s přibývajícím suchem a přívalovými dešti rozsah ohrožené půdy poroste. "Půda v České republice je extrémně zatížená erozí, je to dáno charakterem terénu, tím, že od nás voda jen odtéká, i vlivem hospodaření," říká Jiří Hladík, ředitel Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.