Sjednocení podmínek pro bankrot mezi zeměmi Evropské unie je v podstatě dalším krokem k federalizaci a z ekonomického hlediska dává smysl. Ve chvíli, kdy existuje jednotný trh a volný pohyb zboží, je logické, aby existoval také jednotný systém financování podniků. Přes existenci unie se všemi výhodami nejsou banky ochotné půjčovat peníze firmám, které sídlí v jiné zemi. Pro finan­ční ústavy je nemyslitelné, aby studovaly různé legislativní prostředí v jednotlivých zemích. Zjevně mají dost problémů s tím, aby si nastudovaly podnikatelské prostředí "u sebe doma", na trhu, kde působí.

Ani to nemusí vždy pomoci. Podíl úvěrů po splatnosti dosahuje v Německu pouhých dvou procent, v Řecku a na Kypru je to ovšem 47, respektive 45 procent všech půjček. Celkový objem všech špatných úvěrů se tak v unii blíží jednomu bilionu eur. Dluhy jsou pak příčinou pomalého růstu ekonomiky i toho, že ti, kteří svědomitě platí, nemají šanci získat tak levné půjčky, jaké by si zasloužili.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru