Málokdy se tripartita shodne tak snadno jako v případě zvýšení dávek pro lidi, kteří tráví v pracovní neschopnosti delší dobu než měsíc. Těch pár korun měsíčně navíc nikoho bolet nebude: zaměstnavatele to nebude stát nic; odboráři splní roli pečlivých ochránců zájmů zaměstnanců; a stát dvě a půl miliardy korun v přebytkovém hospodářství na nové opatření ve prospěch nemocných snadno najde. Jde tedy o řešení win-win, kde je vítězem každý.

Pochybnost je jen jedna: vláda, která bude vykonávat dohodu tripartity, připraví opatření, jež vrací dlouhodobě nemocným podmínky, které měli před sedmi lety, kdy se systém změnil v jejich neprospěch. Sobotkův kabinet tedy nebude nic vylepšovat, pouze vše srovná na úroveň roku 2009. Přídavek v řádu stokorun se hodí, ale má reálně asi takový dopad jako slavných patnáct set důchodcům. Peníze potěší − lepší než nic −, ale existenční trn z paty nevytrhnou.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?