Ceny nemovitostí prudce rostou. V Praze, kde je největší poptávka, dnes zaplatí kupec za metr čtvereční v novostavbě v průměru více než 70 tisíc korun. Stále dražší jsou také secondhandové byty.

Koupě nemovitosti v hlavním městě se v posledních měsících stává záležitostí pro lidi s vyššími příjmy. Důvodem je mimo jiné i to, že v nabídce realitních kanceláří i samotných developerů v posledních dvou letech výrazně ubylo bytů nejnižší cenové kategorie. To je také jedna z hlavních příčin, proč počet prodaných bytů od července klesl nejen v Praze, ale také ve většině českých krajů. Lidí, kteří si vzhledem ke svému platu nemohou dovolit vlastní bydlení, přibývá.

"Náklady na pořízení nového bytu rostou v současné době rychleji, než jaké je tempo růstu platů. Nemůžeme se ale dívat pouze na průměrný plat. Pokud hovoříme o pořizování bytů v novostavbách, je nutné si uvědomit, jaké je rozvrstvení obyvatel podle úrovně výše platu," říká David Mazáček z Institutu strategického investování Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze (ISTI).

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?