Finanční trhy už měly více než týden na to, aby zaujaly stanovisko k výsledkům prezidentských voleb v USA. Největší reakci zaznamenal trh s americkými dluhopisy, kde došlo ke strmému růstu jejich výnosů. Toto zvýšení reflektuje jak růst reálných úrokových měr, tak i zvýšení inflačních očekávání. Ani jedno není překvapením vzhledem k plánům Donalda Trumpa na zvýšení veřejných výdajů a snížení daní, což by vedlo k růstu amerického veřejného dluhu o 5,3 bilionu dolarů, tedy o zhruba čtvrtinu.

Na akciových trzích zavládl po prvotní panice mírný optimismus, když došlo k růstu cen akcií zdravotnických a finančních firem, zatímco ostatní sektory spíše ztrácely. Pohyby na akciových trzích byly ale o poznání menší než na trzích s dluhopisy, takže se nezdá, že by se trhy připravovaly na období silného ekonomického růstu v USA.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru