Těsně před výročím sametové revoluce, kterou Češi a Slováci skoncovali s komunistickým režimem, navrhuje čtyřiašedesát poslanců obnovit tresty za hanobení prezidenta. Ve chvíli, kdy se připomíná odkaz Václava Havla a vydobytí svobody po čtyřiceti letech totality, tak poslanci chtějí vrátit do trestního zákoníku bod, který z něj právě na Havlův popud v roce 1998 zmizel.

"Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci," stojí v návrhu, který kromě komunistů a členů hnutí Úsvit podepsali také poslanci sociální demokracie a hnutí ANO. V čele iniciativy stojí Zdeněk Ondráček (KSČM), bývalý příslušník komunistické policie, který zasahoval například proti demonstrantům v průběhu Palachova týdne v lednu 1989.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.