Novým německým prezidentem nejspíš bude Frank-Walter Steinmeier, současný ministr zahraničí. Kandidáta sociálních demokratů (SPD) podpořili i křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Obě strany mají pohodlnou většinu na to, aby Steinmeiera při volbě, která bude v únoru, prosadily. S volbou souhlasí i bavorská CSU, sesterská strana CDU.

Steinmeier je podle průzkumů nejpopulárnějším německým politikem. Šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel ho na post prezidenta navrhl před několika týdny jako společného kandidáta vládní koalice SPD a CDU/CSU. Podle německých médií to byl chytrý tah, který křesťanské demokraty zaskočil, protože sami neměli k dispozici podobně známého a respektovaného uchazeče o funkci.

Steinmeier je dlouholetým zastáncem Evropské unie a evropské integrace a odpůrcem pravicových i levicových populistů, podobně jako současný německý prezident Joachim Gauck. Jak zdůrazňují německá média, volba Steinmeiera by byla jasnou odpovědí na nárůst podpory podobných sil ve Spojených státech, ale i v řadě evropských zemí včetně Německa. Protiimigrantská a podle řady kritiků xenofobní strana Alternativa pro Německo tam má podle průzkumů víc než desetiprocentní podporu.

Generální sekretář CDU Andreas Scheuer už řekl, že Steinmeier je "v dnešní době, která je zahraničně politicky plná výzev, dobrým kandidátem".

Steinmeier je jako ministr zahraničí znám vstřícnějším postojem k Rusku, než jaký zastává kancléřka Merkelová. V létě mluvil o tom, že nastal čas na postupné omezování sankcí, které země Evropské unie proti Rusku přijaly kvůli anexi Krymu a vojenské podpoře proruských separatistů na Ukrajině. 

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

V červnu Steinmeier pobouřil především baltské státy, když kritizoval vojenské cvičení Severoatlantické aliance v Polsku, které tehdy zrovna skončilo. "Neměli bychom zhoršovat situaci hlasitým řinčením zbraněmi," řekl Steinmeier. Podle něj "se mýlí každý, kdo si myslí, že symbolické přehlídky tanků na naší východní hranici zvýší bezpečnost".

Podle kritiků Steinmeier ignoroval fakt, že cvičení NATO bylo dopředu plánované a mělo obranný charakter, na rozdíl od akcí Ruska, které často provádí neohlášené a mnohem větší manévry, při kterých někdy nacvičuje krom jiného i útoky na členské země aliance.

Německý ministr ale z hlediska postoje k Rusku nakonec vždy respektoval politiku vládní koalice. Německo tak v rámci unie patří k hlavním zastáncům jejího současného postoje, tedy že jakékoliv zmírnění sankcí proti Rusku může přijít až poté, co Moskva začne plně respektovat minské dohody o příměří na Ukrajině. V poslední době některé země unie, včetně Německa, mluví spíše o možném zesílení sankcí, a to kvůli intenzivním ruským náletům v Sýrii.

Jak HN řekl vysoce postavený český diplomat, občasná Steinmeierova vstřícnější prohlášení o Rusku nejsou nijak překvapivá vzhledem k tomu, že Steinmeier působil jako šéf kabinetu bývalého sociálně demokratického kancléře Gerharda Schrödera, známého blízkým postojem k Moskvě. "Steinmeier byl jedním z tvůrců Schröderovy ruské politiky," řek diplomat.

Prezident má v Německu jen symbolickou roli. Hlavní politické strany si přály, aby ve funkci zůstala současná hlava státu Joachim Gauck. Ten ale oznámil, že o znovuzvolení už nebude usilovat. 

V minulosti se opakovaně stávalo, že se německé vládní strany nedohodly na společném kandidátovi. K tomu mohlo dojít i nyní, kdy se blok CDU/CSU původně proti Steinmeierovi snažil najít protikandidáta. Nabídku ale odmítl např. předseda Spolkového sněmu, tedy dolní komory německého parlamentu, Norbert Lammers. Kancléřka Merkelová pak zkoušela prosadit dokonce člena opozičních Zelených Winfrieda Kretschmanna, premiéra spolkové země Bádensko-Württembersko. Ten ale kandidaturu odmítl, a navíc se proti němu postavila bavorská CSU.

Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung by Steinmeiera mohl ve funkci ministra zahraničí nahradit předseda Evropského parlamentu a další sociální demokrat Martin Schulz.