Firmy posílají do zahraničí násobně víc peněz, než kolik v České republice investují. K nepřekvapivému závěru došla vládní studie, která se podivuje nad tím, že v odlivu kapitálu je Česko v těsném závěsu za Irskem a Lucemburskem, které ovšem nejsou země spjaté s průmyslem jako Česká republika.

Dřív než se začneme rozhořčovat nad zlotřilými nadnárodními imperialisty, již "vykořisťují" českou zemi, je nutné upozornit, že s českým kapitálem to lepší nebylo. Kdo si vzpomene na zlatá 90. léta českých kapitánů průmyslu a tuzemských bankovních gigantů, sice ví, že tehdejší banky neposílaly do zahraničí desítky miliard na dividendách, ale podobné objemy, ovšem ve formě ztráty, sanoval český stát. Ostatně ztráta instituce zvané Konsolidační agentura se stala solidním základem českého státního dluhu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru