Tuzemské banky jsou ve složité situaci. Na jedné straně ČNB stále nepolevuje ze své extrémně uvolněné měnové politiky s cílem podpořit inflaci a ekonomický růst, na druhé straně bankám nepřímo podsekává větev, na které balancují. Uvolněná politika má za následek dlouhodobý pokles úrokových sazeb. Banky se pak ve snaze vykompenzovat propad úrokových výnosů snaží navyšovat objemy poskytnutých úvěrů.

Centrální banka se však začíná obávat přehřívání trhu, a proto na banky navaluje další omezení. Letos už dvakrát zvýšila požadavek na výši kapitálu. Banky tak musí povinně držet stále více peněz, které jim pak chybí na výplatu dividend. Klasické dividendové stálice pomalu pohasínají.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru