Pouhé dva roky poté, co se premiéři všech zemí EU na Evropské radě shodli na energetických cílech do roku 2030, je tu první vážně míněná snaha Evropské komise a některých europoslanců o revizi už tak velmi ambiciózních závazků na zvýšení energetické účinnosti o 27 procent. Tento cíl byl dosud spíše upozaděný, nyní se ale právě kolem něj svede klíčová politická bitva.

Pár měsíců po tom, co se v odborných i politických kruzích diskutovala splnitelnost stávajícího cíle v důsledku odchodu Velké Británie (premianta evropské třídy v této oblasti), Evropská komise předpokládá návrh na revizi, jenž by znamenal navýšení cíle pro energetickou účinnost na 30 procent. Těch pár procent navíc se může zdát jako zanedbatelných, ale tak tomu skutečně není. Každé další procento navíc znamená obří náklady, které musí někdo zaplatit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru