Rozhovor Hospodářských novin s bývalým náčelníkem českého Generálního štábu Jiřím Šedivým se odehrál bezprostředně po jeho schůzce s vlivným americkým generálem. Z vítězství Donalda Trumpa, který až drsně kritizuje evropské státy NATO za jejich nízké výdaje na obranu, měl generál US Army nepokrytou radost.

"Evropský blahobyt a prosperita jsou z velké míry na úkor Američanů. Zatímco Evropané bohatnou i tím, že škudlí − až na výjimky − na výdajích na svou bezpečnost, kde jen mohou, USA pokrývají alianční výdaje bezmála z osmdesáti procent," vysvětluje Šedivý jednu z příčin vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. "Nejde jen o výhrady vojáků, ale stále hlasitější protest amerických daňových poplatníků. Tento názor rezonuje v americké společnosti v poslední době velmi silně," varuje Šedivý.

HN: Vítěz amerických prezidentských voleb Donald Trump poděkoval ve svém povolebním projevu dvěma stům generálů US Army. Jak tomuto dost neobvyklému gestu rozumět? I z vlastní zkušenosti vím, že vojáci podporují Donalda Trumpa a někteří jsou z jeho vítězství nadšeni. Můžete to vysvětlit?

Trumpův dík americkým generálům mě nepřekvapuje. Jeho vítězství ukazuje mimochodem na jeden palčivý problém, který je zřejmý už mnoho let. Politická reprezentace − americká, ale i ta evropská − je už dlouho odtržená od reality. Zejména od té vojenské a bezpečnostní. I proto jsme dnes svědky toho, co se děje, například pokud jde o bezpečnost Evropy a jejího okolí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.