Od prvních republikánských primárek bylo zřejmé, že volební predikce většinově podceňují Donalda Trumpa. Byl to fakt, o kterém se vědělo a o kterém se mluvilo a se kterým se snažila celá řada analytiků pracovat. Přesto dnes, po amerických volbách, padají na adresu výzkumných agentur tuny stížností. Množí se hlasy, že jejich předpovědi jsou prodané (v lepším případě) či že naprosto přestaly fungovat (v případě horším). Selský rozum nám napovídá, že skutečně něco není v pořádku. Kdybyste si v případě výsledků amerických voleb hodili mincí, měli byste 50procentní šanci, že uspějete. To by byl ovšem výsledek výrazně lepší než v případě drtivé většiny agentur!

Jenže to, že jste správně řekli, jak to dopadne, neznamená, že máte dobrý model skutečnosti, na základě kterého jste správně předpověď vytvořili. Prostě jste jen mohli mít kliku. Což, mimochodem, při poměru 50 : 50 není zas tak neobvyklé. Jenže v případě voleb je házení korunou špatný model, pokud věříte, že lidé mají pro svá rozhodnutí nějaké motivace a ty motivace spolu sdílejí. Modely jsou náhražkou reality, vytvořenou lidmi a obsahující jen to, co do nich lidé vložili.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru