V Česku není mnoho firem, které založili mladí vědci a získali s nimi uznání od odborníků v zahraničí. Výzkumníci ze Západočeské univerzity v Plzni se něčím takovým pochlubit mohou. Jimi upravené pivní kvasinky umí odhalit rakovinové metastázy v buňkách mnohem dřív než dosud používané metody. Dokončit výzkum a případně ho dovést ke komerčnímu využití jim nyní pomohou miliardáři, kteří se před lety sešli ve vedení hnědouhelných dolů a vydělali na prodeji podílů Pavlu Tykačovi.

Pro Vasila Bobelu, Petra Pudila a Jana Dobrovského, kteří působili ve vedení Mostecké uhelné společnosti (MUS), respektive nástupnického Czech Coalu, je to vůbec první angažmá tohoto druhu. Jejich společnost BPD Partners se zatím soustředila na investice do oborů s téměř jistým dlouhodobým výnosem − do solárních a větrných parků, realit a chemického průmyslu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Trojice bývalých manažerů MUS a Czech Coal vstupuje do nadějného start-upu zaměřeného na odhalování rakovinových metastáz.
  • Firmu založili plzeňští vědci, kteří upravili pivní kvasinky tak, aby se vázaly na nádorové buňky.
  • Vývoj projektu potrvá rok až dva, následovat mají klinické testy. Až pak přijde na řadu komerční využití.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru