Co má společného anonymní kapitán v Libérii registrované kontejnerové lodi Mongoose Hunter, která včera mířila Malackým průlivem, přes nějž jde třetina světového obchodu, k Singapuru; zakladatel úspěšného estonského start-upu Fits.me Heikki Haldre, který loni firmu úspěšně prodal; a Radek Stuchlík, obchodní ředitel kolínské čokoládovny Chocoland, která finišuje s výrobou vánočního zboží pro svůj nejúspěšnější exportní trh v USA a Kanadě?

Všichni tři využívají globalizace, tedy otevřeného světového obchodu s čímkoli si člověk vymyslí. To, že mohou obchodovat, najít si kdekoli zákazníka, že se zboží dostane bezpečně kamkoli na světě a že za něj dostanou zaplaceno, je unikátní situace v historii planety. Tento systém obchodu mohl vzniknout jedině díky tomu, že se většina zemí po druhé světové válce pod vedením USA rozhodla, že je pro ně výhodnější nedávat najevo svoji moc násilím, ale penězi. I studenou válku USA vyhrály díky tomu, že Sovětský svaz uzbrojily a staly se atraktivnější a výkonnější ekonomikou.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru