V Česku jezdí zhruba 700 tisíc vozů, které jsou registrovány na malé a střední podnikatele. Pouze přibližně 20 tisíc z nich si ale jejich majitelé pořídili na operativní leasing s plným servisem. Přitom různé nezávislé studie, příkladem jsou data od společnosti Fleet Partners, dokazují, že tento druh pronájmu s kompletní správou aut je u seriózní leasingové společnosti a při správně nastavených parametrech ekonomicky nejvýhodnějším způsobem provozu firemní flotily. "Vychází zhruba o 10 až 30 procent levněji, než když si podnikatel zajistí pouze financování a správu autoparku má ve vlastní režii. V oblasti užitkových vozidel jsou úspory ještě markantnější," říká Jaromír Hájek, generální ředitel české pobočky firmy LeasePlan.

HN: Připouštějí si už i malí podnikatelé, že může být výhodnější auto pouze užívat, ne ho nutně vlastnit?

Postupně na to přicházejí. Zlaté české ručičky a předsudky o nákladnosti operativního leasingu způsobují, že jeho potenciál není stále využitý. Jeho rozvoji neprospívá ani přístup některých leasingových společností s agresivní cenovou politikou. Pokud je podnikatel na konci leasingové smlouvy zaskočen fakturou na desetitisíce za nadměrné opotřebení, víckrát si operativní leasing nevezme. Očekává totiž stejné chování od všech poskytovatelů. V zemích jako Nizozemsko a Velká Británie je přitom na operativní leasing pořizováno 70 procent podnikatelských aut. V Česku je jeho penetrace u velkých flotil někde na úrovni 20 procent, u malých flotil do pěti vozů je to ale stále zanedbatelné procento, takže je stále kam růst.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.