1. Nesledujte ceny, ale náklady

Auta sama o sobě firmám obvykle peníze nevydělávají, ale představují nemalé náklady. Naprostá většina podnikatelů se proto snaží při jejich pořízení i provozu dosáhnout úspor. Často ale volí cestu okamžitých efektů, a orientují se tak zejména na pořizovací cenu, která o celkové ekonomické výhodnosti firemního auta rozhoduje jen z malé části. Nechat se zlákat akční slevou je snadné, mnohem jednodušší než se pídit po předpokládaných celkových nákladech v přepočtu na jeden kilometr. Ty zahrnují nejen cenu vozu, ale zejména jeho schopnost udržet si dobrou cenu jako ojetina, výši servisních nákladů a spotřebu. Tyto hlavní položky tvoří zhruba 80 procent celkových nákladů vlastnictví, takzvaných TCO.

"Mezi vozy srovnatelné kategorie i parametrů mohou být v celkových nákladech rozdíly až 30 procent, přestože jsou jejich ceny srovnatelné," upozorňuje Radovan Mužík, jednatel ve společnosti Fleet Partners. Dražší vůz s nižší spotřebou a nižšími servisními náklady ve výsledku může vyjít podnikatele výhodněji než ten levnější, který si navíc podle Mužíka neudrží takovou zůstatkovou hodnotu jako vůz na vstupu dražší. "Nesledujte ceny, ale vždy se snažte zjistit předpokládané celkové náklady. Buďte také obezřetní u nabídek s výraznými slevami. Jejich prodejce k tomu má důvod. Může jím být výprodej dosluhující generace, což znamená, že při prodeji ojetiny dostanete o onu slevu méně a ještě se nebudete těšit z vylepšení v novém modelu," radí Mužík.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.