Petr Stolín Architekt / Petr Stolín, Alena Mičeková
Rok dokončení: 2015

Záměrem bylo vytvořit experimentální domy − ateliér (na fotce) a dům. Jejich filozofie je založena na naprostém zjednodušení definice bydlení i výstavby. Objekty svým obvodem určují vnitřní prostor a jsou oproštěny od všech atributů klasického domu. V exteriéru obě hmoty oddělují tři venkovní pobytové prostory: veřejný, poloveřejný a soukromý. Díky kompozici na pozemku a velkému prosklení strategických průhledů je okolní krajina neustále přehledná.

Zadáním bylo vytvoření typologie domů jednoduchého bydlení pomocí základních výrobních modulů SIP (Structural Insulated Panel). Interiér nepůsobí stísněně i navzdory vnější šířce domu tři metry vnitřní prostor dále plyne směrem k výhledům. Dobře zvládnuté proporce domu umožňují jedinečný prostorový zážitek. Obyvatelé mají vzájemný vizuální kontakt i mezi objekty a vnitřní atrium se pro ně stává dalším pokojem. Fasáda má působit jako jemná průsvitná vrstva nechávající tušit hmotu domu. Obvodové stěny, podlaha, střecha a vložené stropní konstrukce jsou z dřevěných komponentů, stejně jako druhá vrstva ploché střechy. Domy jsou založeny na betonových mikropilotech, fasáda ze sklolaminátu je vynesena na dřevěném roštu. Podlahy jsou z průmyslové penízkové pryže, výstup do patra zajišťuje subtilní kovové schodiště.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.