Město často vnímáme jen jako kulisu pro cestu do práce a zpět, myslí si předseda České komory architektů Ivan Plicka. Češi se podle něj ještě stále nenaučili ve městech skutečně žít a užívat naplno jejich krásy. "Myslíme si, že se politici postarají o to, abychom měli kam chodit. To je ale mylná představa. Zodpovědnost za kvalitu veřejných prostranství, rozvoj obcí i stav české krajiny máme my všichni," upozorňuje architekt.

Česká komora architektů letos uspořádala první ročník České ceny za architekturu, která je jakousi inventurou stavu tuzemské architektury. Jak jsme na tom ve srovnání se zahraničím?

Porotu tvořili výhradně zahraniční odborníci, díky čemuž jsme získali ničím nezatíženou zprávu zvenčí o situaci v tuzemské architektuře. A výsledek je takový, že se rozhodně nemusíme podceňovat. Přihlásilo se nám téměř 500 děl, která ukazují, že česká architektura by bez problémů obstála i v evropském měřítku. Aby vznikaly kvalitní stavby, tak ale nestačí jen šikovní architekti. Potřeba jsou i schopní investoři. Pokud tedy řešíme, zda dokážeme postavit naše realizace na roveň těm západním, tak se zároveň musíme ptát, jestli v tomto srovnání uspějí i naši investoři.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.