Realismus v umění nabyl novou podobu a na českém internetu lze vidět důkaz. Šestidílný seriál Semestr, který tento týden začala vysílat internetová televize Stream, se kromě jedné scény celý odehrává na obrazovce počítače či mobilního telefonu.

Jak zachytit život dnešních dvacátníků, který je neustále rozložen do několika činností, jež všechny paralelně probíhají ve virtuálním světě? Prostě tak, že kamera bude sledovat pouze ten virtuální svět. Nikoli to, co prožívají, ale jak o tom chatují, blogují, vlogují a skypují.

Studentka filmové vědy Amálie miluje Berlín, ale na stáž tam bohužel odjel její přítel Damián, který nesnáší techno, hipstery i vše ostatní, čím je německá metropole proslulá.

Během šesti měsíců a epizod seriálu mají spoustu času to probrat přes monitor. A souběžně s těmi videohovory dle zákrut jejich odloučením zatěžkaného vztahu chatovat či třeba koukat na porno.

Podobně natočený americký horor Odebrat z přátel loni předvedl, že i googlování může být drásavým dramatem. Ale na českém Semestru je nejsilnější to, že pomocí nezvyklé formy tematizuje všední věci. Tedy svět digitálních otisků našich životů, který pozvolna nahrazuje ten skutečný.

Tvůrci příznačně strávili natáčením pouhé dny, zato postprodukce, zahrnující jak realistický pohyb kamery sledující kurzor myši, tak vytvoření šedesáti věrohodných facebookových profilů přátel čtyř hlavních postav, trvala čtvrt roku.

Režisér a spoluautor scénáře Adam Sedlák se svým týmem nevidí internet jako nejlepší "místo pro život" ani jako děsivou chiméru z varovných textů dnešních sociologů. Jen empaticky sleduje, jak toto "přirozené" prostředí proměňuje společenské vztahy i vztah ke světu.

V jedné scéně, kdy se Damián omlouvá, že se několik dní neozval, Amálie prostě vypne zvuk, video běží "naprázdno" a ona řeší úplně jiné věci. V prostředí, kde všechno je pouze obraz nebo zvuk, je to možné. A neobyčejně snadné.

Některé motivy či dialogy jsou trochu návodné, včetně pointy. Ale dosud jen málokomu se podařilo vykreslit mechanismy "života on-line" tak věrně. Zábava, nuda, děs i prázdnota jsou od sebe vzdáleny jen jedno kliknutí.