Rozšíření viru HIV v Jekatěrinburgu má charakter epidemie. V tomto 1,5milionovém uralském městě je nemocný každý padesátý obyvatel. Ruská vláda za boj proti infekci v příštím roce utratí 2,28 miliardy rublů (přes miliardu korun).

"V našem městě má HIV 1826 lidí na sto tisíc obyvatel, což znamená 1,8 procenta všech obyvatel města," řekla na tiskové konferenci první náměstkyně odboru zdravotnictví radnice Taťána Savinovová.

Podle ní je celkem zaregistrováno 26 693 pacientů, ale jak upozornila sama Savinovová, jde jen o známé případy, skutečné rozšíření nemoci bude podstatně větší. Skoro tisícovka z infikovaných jsou děti.

"Je to jen mýtus, že HIV se šíří jen mezi narkomany a mladými. Teď sledujeme nárůst v kategoriích 30-39 let a 40-49 let. Tím, jak se infekce dostala mimo rizikové skupiny, získala novou sílu," prohlásila Savinovová. Podle ní to odpovídá kritériím epidemie podle klasifikace mezinárodních organizací WHO a UNAIDS, které určují jedno procento obyvatelstva coby hranici generalizované (nejvyšší) epidemie.

Starosta města Jevgenij Rojzman svou podřízenou pochválil za otevřenost. "Nemyslete si, že jinde je to jiné. Jenom my pracujeme, abychom to zastavili, a nebojíme se o tom mluvit," napsal Rojzman na Twitteru.

Jekatěrinburskou úřednici následně podpořil i ředitel Federálního metodického centra pro boj s AIDS Vadim Pokrovskij. "Jsme v situaci, kdy HIV má jedno procento populace a ve věkové skupině 30-40 let je to 2,5 procenta. Každý den registrujeme v zemi 270 nových případů a každý den 60-70 lidí na tuto nemoc umírá. Co byste ještě chtěli, abychom mohli mluvit o epidemii?" prohlásil vládní koordinátor.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Taťána Savinovová uvedla, že 92 procent pacientů dostává retrovirovou terapii. "Jenže to se může změnit. Infekce pokračuje v útoku. Pokud během nejbližších pěti let neuděláme něco radikálního, důsledky budou velmi vážné," řekla Savinovová.

Situaci si zjevně uvědomuje i ruská vláda. V příštím roce na léčbu pacientů s HIV a žloutenkou typu B a C vydá 2,28 miliardy rublů. Nejvíce půjde do sverdlovské oblasti, jejímž hlavním městem je Jekatěrinburg. Na druhém místě je samarská oblast, kde jsou statistické údaje prakticky stejné.

Natalija Ladnaja z Federálního centra boje proti AIDS řekla moskevskému listu Kommersant, že více než jedno procento obyvatel infikovaných je ještě v Kemerovské, Uljanovské, Irkutské, Ťjumenské, Permské, Leningradské, Čeljabinské, Orenburžské, Tomské, Novosibirské, Murmanské, Omské, Ivanovské, Tverské a Kurganské oblasti, Altajském kraji a Chantymansijském autonomním okruhu.