Ceny energetických komodit letos strmě rostou. Nejvíce pozornosti získává ropa, ale i uhlí nabralo vyšší otáčky. Koksovatelné uhlí zdražilo za uplynulý půlrok na trojnásobek. Dnešních 250 dolarů za tunu viděly trhy naposledy v roce 2012 po rozsáhlých záplavách v Austrálii. Energetické uhlí pak nyní stojí dvakrát více než v polovině února.

Hlavní důvod růstu cen je znovu spíše na straně nabídky. Tentokrát za něj ovšem nemůže počasí, ale Čína. Tamní úřady se letos odhodlaly bojovat s nadbytkem kapacit a rozhodly, že počet pracovních dní v čínských dolech klesne z 330 na 276. Desítky dolů byly navíc uzavřeny. To vedlo k meziročnímu snížení objemu vytěženého uhlí v Číně zhruba o desetinu. Kvůli tomu, že je Čína největším těžařem i významným dovozcem uhlí, byl vliv na světovou cenu výrazný. Troufám si ale říci, že současné ceny udržitelné nejsou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru