První generace moderních elektromobilů začíná dosluhovat. Přiznejme si na rovinu, že tahle auta s dojezdem 100 až 150 km na jedno nabití nejsou zdaleka pro každého. Nezkušený řidič, který si cestu špatně naplánuje, se snadno může ocitnout v situaci, kdy mu takříkajíc "dojde šťáva". A uprostřed lesa nebo dálnice je dnes docela těžké hledat zásuvku, natož nabíjecí stanici. Dojezdová úzkost neboli "range anxiety" je v tomto případě pochopitelná a představuje jednu z hlavních brzd rozvoje elektromobility. I přesto ale dnes v EU jezdí přes půl milionu aut na baterky.

Od příštího roku se situace zásadně promění. Opel letos na autosalonu v Paříži debutoval s novým elektromobilem Opel Ampera-e a ukázal tím, že elektromobility už se není potřeba bát. Novinka podle oficiálních evropských údajů o dojezdu ujede přes 500 km na jedno nabití. Protože jde ale o původně americký model Chevrolet Bolt dovezený do Evropy a "přemalovaný" na Opel, budeme raději zacházet s realističtějším americkým údajem, který má hodnotu 383 km.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.