Ruský dokumentarista Vitalij Manskij tvrdí, že osm biografů v Moskvě pod politickým tlakem odmítlo promítat jeho nový dokumentární film o propagandě v Severní Koreji.

Snímek nazvaný V paprscích slunce podle agentury AFP pobouřil severokorejské úřady a Pchjongjang si kvůli němu prý stěžoval u ruského ministerstva zahraničí.

Do ruských kin měl film přijít tento čtvrtek. Distribuční společnost Drugoje kino ale režisérovi nyní sdělila, že sedm kin sdružených ve státním řetězci Moskino a moskevské kino Eldar snímek oproti původním plánům nebudou promítat.

“Distributor mi poslal dopis z kina Eldar. Jasně z něj vyplývá, že kino jedná na povel kulturního odboru moskevské radnice,” řekl Manskij agentuře AFP. “Je nesmyslné, aby Rusko vycházelo vstříc požadavkům Severní Koreje,” dodal.

Kulturní odbor moskevské radnice informaci nepotvrdil. Na e-mailový dotaz agentury AFP mluvčí odpověděla, že šéf odboru je na dovolené a nemůže tak podepisovat žádná nařízení.

Dokumentární film V paprscích slunce vznikl s podporou ruského ministerstva kultury a původně měl dobrozdání též od Severní Koreje. Ta ale od projektu nakonec dala ruce pryč a Manskij musel film sestavit ze záběrů, které v Severní Koreji natočil bez povolení.

Dokumentární snímek zachycuje osmiletou dívku, která se připravuje na oslavy výročí nejvyššího vůdce Kim Čong-ila. Režisér Manskij však kamery nechal natáčet i tehdy, kdy měl záběr skončit. Film tak zachycuje, jak skupina severokorejských ideologických pracovníků připravuje každý záběr a dívku přesně instruuje, jak má před kamerou působit a co se v záběru smí objevit.

Film tímto způsobem ilustruje, jak pracuje severokorejská propaganda a jaké úsilí vynakládá na to, aby svoji zemi okolnímu světu představila v nejlepším světle.

Michail Švydkoj, někdejší šéf ruské federální kinařské společnosti a nynější poradce Vladimira Putina pro kulturu, film ostře zkritizoval ve státním deníku Rossijskaja gazeta. Režisér podle něj věděl, že ti, které v Severní Koreji natočí, budou za účast na projektu vystaveni perzekuci.

Podle agentury AFP jeden severokorejský web otiskl rozhovor s matkou dívky, jež ve filmu účinkuje. Matka v interview lituje, že je režisér zneužil k natočení protirežimního snímku.

Ruské ministerstvo kultury již požádalo, aby mu Manskij v závěrečných titulcích neděkoval. Přesto tentýž úřad filmu udělil licenci, aby mohl vstoupit do kin.

Premiéru má v Rusku tento čtvrtek, podle údajů webu Afisha jej bude promítat zhruba dvacet biografů včetně tří v Moskvě.

Film V paprscích slunce podobně jako Manského dva předchozí projekty vznikl v koprodukci České televize, do tuzemských kin jej již v dubnu uvedla společnost Bontonfilm.

“Režisér nechává kameru běžet i ve chvílích, kdy severokorejští ‘soudruzi’ režírují herce, které sami vybrali, v rolích, které s jejich skutečným životem nejspíš nemají nic společného. Z výsledku se tají dech a není třeba žádný komentář o hrůzách portrétovaného režimu,” napsaly o filmu Hospodářské noviny.

Související