Předseda Evropského parlamentu (EP) Martin Schulz ve středu poslancům oznámil, že případ nedávné rvačky mezi dvěma britskými europoslanci předal francouzské prokuratuře. Incident se stal i důvodem k hádce při samotné rozpravě, kdy vůdce protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage vyzval šéfa nejsilnějšího poslaneckého klubu, evropských lidovců, Manfreda Webera jít si vyřídit spory ven.

Brit Steven Woolfe začátkem měsíce za dosud nevyjasněných okolností při hádce na setkání europoslanců UKIP utrpěl poranění hlavy a tři noci strávil v nemocnici. Řekl, že upadl a zranil si hlavu, když ho udeřil do obličeje europoslanec UKIP Mike Hookem. Ten to ale popírá.

"Oba poslanci líčí skutkovou podstatu velmi odlišně a nejsou žádní svědci. S ohledem na závažnost tělesného násilí je třeba věc vyšetřit. Předal jsem případ francouzským úřadům," řekl Schulz v úvodu středečního jednání.

V rozpravě se k incidentu vrátil šéf lidovecké frakce, německý europoslanec Manfred Weber, který rvačku označil za ilustraci nenávistné politiky UKIP, plodící i násilí proti přistěhovalcům v Británii.

"Jestli chcete, můžeme si to vyřídit venku!" zareagoval staronový vůdce UKIP, europoslanec Nigel Farage. Výhrůžku vzápětí zmírnil slovy, že venku "můžeme vést zdvořilý rozhovor u kávy".

Schulz výměnu názorů utnul připomínkou, že Woolfe byl po inzultaci odvezen v bezvědomí do nemocnice. "Bude se tím zabývat prokuratura, ale osobně nemám pochyb, jak se to stalo," řekl.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Vzápětí si přisadil i jménem evropských socialistů Gianni Pittella slovy, že Evropský parlament nesmí mít místem, kde se lidé perou. EP by podle něj měl spíše zabraňovat násilí, nyní hlavně v syrském Aleppu, kde trpí civilisté.

Woolfe před týdnem oznámil, že UKIP opouští, přestože až dosud byl považován za horkého kandidáta na šéfa strany, a že na Mikeho Hookema již podal žalobu. Hookem obvinění kategoricky odmítá, připouští jen, že se s kolegou na schůzce v budově europarlamentu ve Štrasburku pohádali.

Strana UKIP sehrála významnou roli v červnovém referendu, které vedlo k zahájení procedury o odchodu Británie z EU. Jméno nového lídra hodlá strana oznámit na konci listopadu. Dočasně stranu vede její bývalý šéf Nigel Farage, který po vyhraném plebiscitu o takzvaném brexitu odstoupil s odůvodněním, že svůj úkol splnil a nyní se chce více věnovat rodině.

Farage rozčeřil rozpravu v EP i tím, že odpůrcům vystoupení Británie z EU nadával do quislingů, což je odkaz na vůdce norských kolaborantů s nacistickými okupanty. Sklidil napomenutí od Schulze, ale i potlesk z řad europoslanců francouzské Národní fronty.