Centru hlavního mongolského města Ulánbátaru dominuje obří náměstí s mrakodrapy a ulice přecpané auty. "Za pár let se to tu strašně změnilo, jsou tu nové stavby, seženete tu všechno," říká majitel firmy Khaanzaa Jan Novotný, který v Mongolsku dlouhodobě pracuje a podniká. Na začátku 90. let tu přitom nešla sehnat ani míchaná vajíčka.

Dnes jsou tu spousty restaurací v západním stylu, do hlavních center země vedou místo prašných cest asfaltové silnice. V Ulánbátaru smí vyjíždět do ulic každý pracovní den jen 80 procent aut, aby se obyvatelé nezalkli smogem. Světová banka už přeřadila Mongolsko z chudých států do kategorie těch s nižšími středními příjmy. Třímilionová země má neuvěřitelné surovinové bohatství, z 94 přirozených prvků periodické tabulky se jich v Mongolsku dá najít 85, včetně vzácných kovů či kvalitního uhlí těsně pod povrchem.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.