Nástup stovek francouzských policistů k vyklizení slumového městečka na dohled od tunelů vedoucích pod kanál La Manche byl neodvratný. Situace řádově šesti až osmi tisíc uprchlíků, kteří doufají, že se jejich sny splní ve Spojeném království, se stala neudržitelnou. Vládní plán rozmístit migranty do několika stovek středisek ve městech po celé zemi proto vypadá racionálně. Tato představa se však nutně střetne s realitou společnosti žijící po řadu měsíců ve výjimečném stavu po sérii teroristických atentátů. Čas řešit vleklý problém se krátí každým dnem, se kterým se blíží jarní prezidentské a parlamentní volby, kde ve svůj velký úspěch doufá vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová. Ta svou politiku sice zbavila nejodpudivějších rasistických a antisemitských výstřelků svého otce, ale ostře odmítá dnešní přistěhovalce i ty, kteří ve Francii žijí po několik generací.

Džungle v Calais se stala symptomem chorob francouzské společnosti. Společnosti, které přerostl přes hlavu imigrační problém, protože desetiletí ponechávala "obtížná" předměstí fakticky svému osudu. Společnosti frustrované vysokou nezaměstnaností, za kterou nemůže menší produktivita − Francie se svým výkonem stále řadí mezi nejbohatší země světa −, ale sešněrovaný pracovní trh, kde zákony chrání zaměstnané natolik, že firmy nechtějí přijímat lidi na stálý úvazek. Společnosti, jejíž bezpečnostní složky jsou přetíženy takřka trvalou mobilizací po teroristických útocích.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru