Do krajských a senátních voleb bylo v ODS i TOP 09 zakázáno mluvit na téma společného postupu do sněmovních voleb příštího roku. Každá ze stran alibisticky doufala, že získá více krajských zastupitelů a senátorů než konkurent. Podzimní volby jsou už však pryč, ODS jakžtakž přežila. TOP 09 zcela vyhořela a Miroslav Kalousek si musel nechat výkonným výborem potvrdit předsednictví. Není už tedy na co čekat. Povinností obou zaměnitelných malých stran je do příštího podzimu vytvořit společnou alternativu nejen vůči levici, ale i proti ANO Andreje Babiše, kde dlí v dočasném exilu mnohý pravicový volič.

Integrovat, ale ne všechny

Předseda ODS Petr Fiala už vykopl míč. Když pomineme jeho hodně odvážné holedbání se lídrovstvím pravice, je zde jeho nabídka především pro TOP 09 ke společnému postupu do sněmovních voleb. TOP 09, zkroušená z podzimní nakládačky, by toto volání neměla odmítat. Nikdo už si přece nepamatuje, že z voleb 2013 má TOP 09 o 10 poslanců více než ODS, Karel Schwarzenberg je pryč a Miroslav Kalousek zkusil už vše možné, ale zpět na dvojcifernou podporu v procentech se nedokáže vytáhnout. Posledním záchvěvem "topácké" zpupnosti byl krach sestavování společných "topácko-ódéesáckých" senátních kandidátů. Obě strany se shodly jen na jednom (!) společném kandidátovi, Zdeňku Nytrovi (který se pak také skutečně senátorem překvapivě stal). Je třeba už konečně přestat snít. Je hezké, že TOP 09 začne vytvářet vizi Česka do roku 2030, ale nyní je především potřeba vize pravice do roku 2017. A tu mohou sestavit jen obě strany společně. Když máte alespoň patnáctiprocentní strany, ještě si můžete dovolit luxus řevnivosti v evropských či jiných tématech. Pokud jste ale dvěma sedmiprocentními stranami těsně nad prahem zvolitelnosti, luxus ideových debat o Evropě si prostě musíte načas odpustit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru