Očekáváme, že americká centrální banka na svém zasedání 14. prosince zvýší úrokové sazby. Trh této možnosti připisuje pravděpodobnost 64 procent. Loni osm týdnů před prosincovým zasedáním Fedu, kdy došlo k prvnímu zvýšení sazeb od roku 2004, trh ohodnocoval pravděpodobnost zvýšení sazeb na 32 procent. S blížícím se termínem zasedání se ale pravděpodobnost prudce zvyšovala, a dolar v důsledku toho proti euru posiloval až pod 1,06 dolaru za euro, tedy téměř o šest procent.

Tato analogie však letos bude platit pouze omezeně. Díky tomu, že trh zvýšení sazeb tentokrát očekává mnohem více, už k tak velkému posílení dolaru vůči euru nedojde. K dalšímu posílení ale může dojít v delší perspektivě s ohledem na to, jak se budou měnové politiky ve Spojených státech a eurozóně rozcházet. Ekonomové Société Générale očekávají postupné posílení dolaru až na 1,08 dolaru za euro v roce 2018.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru