Britská premiérka Theresa Mayová dala na sjezdu vládnoucích konzervativců jasně najevo, že jejím hlavním cílem je omezení migrace z evropských zemí do Velké Británie. I kdyby tím měla Británie ztratit přístup na evropský vnitřní trh.

Tento takzvaný tvrdý brexit by dopadl nejvíce na finanční instituce sídlící v City, finančním centru Londýna. Ztrátou přístupu na celoevropský trh by firmy přišly podle propočtů konzultační firmy Oliver Wyman & Co. zhruba o 40 miliard liber, tedy asi 1,2 bilionu korun, v ušlých příjmech a asi o 70 tisíc pracovních míst.

"V City zavládla obrovská nervozita a obava, že britská vláda udělá z finančního centra obětního beránka," uvedl vysoce postavený český diplomat. Lobbisté se okamžitě rozjeli do hlavních evropských zemí a snažili se podpořit vládní logiku, že City je přece velmi důležité, a proto by měla Evropská unie přistoupit na určité omezení migrace, ale ponechat Británii takzvaný passporting neboli možnost provádět finanční operace nejen v rámci celé Evropské unie, ale i celého Evropského hospodářského prostoru, tedy i na Islandu, v Norsku, Lichtenštejnsku a ve Švýcarsku.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.