Přestože v úterý večer se od jeho návštěvy distancovali čtyři nejvyšší čeští ústavní činitelé, tibetský duchovní dalajlama je během své přednášky v pražské Lucerně nekritizoval. "Ne všichni politici jsou beznadějní," řekl a pochválil slovenského prezidenta Andreje Kisku, který mu prý připomněl setkání s někdejším českým prezidentem Václavem Havlem.

"Kdybych se s lidmi, kteří mě kritizují, setkal neveřejně a poznal je, možná bych zjistil, že mají jiný názor. Lidé, kteří vyrůstali v totalitních režimech, si vyvinuli schopnost jednu věc si myslet a jinou říkat. Mám pocit, že to platí i o vás, Češích," prohlásil dalajlama.

Už dvě hodiny před začátkem jeho vystoupení čekali před Lucernou lidé, půl hodiny před zahájením fronta sahala až do půlky Václavského náměstí. "Lístky byly hned pryč. Kupovali jsme je v ten okamžik, kdy se prodej na internetu otevřel," řekla Barbora, která se s kamarádkou přišla podívat na dalajlamu poprvé v životě.

Přednáška v Lucerně byla poslední veřejnou akcí, kterou vyvrcholila dalajlamova návštěva v České republice. A protože duchovní už v rámci konferencí na Foru 2000 měl dvě vystoupení, rozhodl se to v Lucerně pojmout méně formálně. Většinu času odpovídal na dotazy z publika.

Jednu z otázek položil Ivan Král, český písničkář žijící v Americe. Ptal se, co dělat s tím, že Česko ovládá stále horší nálada. "Kdekoliv na světě můžeme najít důvody si stěžovat," odpověděl dalajlama. "Srovnejte si svou situaci v této zemi se situací v Sýrii či Iráku a uvidíte, že vaše země i vaše vláda je relativně dobrá, že tu panuje mír a prosperita, nikdo tu nehladoví a žijete v relativně dobrých podmínkách."

Na přednášce také poděkoval Čechům za jejich podporu Tibetu. Podle něj je důležitá pro Tibeťany i pro ideál nenásilného řešení tibetské otázky. Zároveň ale připomněl, že se už před pěti lety vzdal politických funkcí a nyní se zasazuje jen o ochranu tibetské kultury a životního prostředí.

S dalajlamou se v Česku setkali ministr kultury Daniel Herman nebo vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. 

V úterý večer pak prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) vydali společné prohlášení, kterým se od schůzky distancovali a uvedli, že by považovali za nešťastné, aby byla setkání politiků kýmkoliv vnímána jako výraz změny oficiální politiky vzhledem k Číně.