Před domem v ulici Čeljuskinců v Doněcku zastavil černý, opancéřovaný vůz. Z něj vyšel nevysoký muž s rezavou bradkou v maskáčích, helmě a neprůstřelné vestě. Spolu se svým stejně vystrojeným průvodcem vešli do domu a přivolali si výtah. O pár desítek vteřin později budovou otřásl výbuch.

Separatistický polní velitel Arsen Pavlov, známý pod přezdívkou Motorola, a jeho bodyguard byli na místě mrtvi. Motorola byl jedním z nejznámějších − a nejnenáviděnějších − bojovníků takzvané Doněcké lidové republiky. V zásadě ho stvořila ruská média. A byl také jednou z posledních známých tváří, které rozpoutaly válku na Donbasu. Pavlovovi kolegové z té doby byli buď vyhnáni do Ruska, nebo zavražděni.

"Jestli tomu rozumím správně, Porošenko porušil příměří? Jen počkejte. Už to nebudeme trpět. Tohle je útok na celou republiku!" prohlásil samozvaný "prezident" Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko. "Všechny ty atentáty u nás a politické vraždy znamenají, že Porošenko si zvolil cestu ne míru, ale války," řekl jeho luhanský protějšek Igor Plotnickij.

Nejradikálnější byl další polní velitel Michail Tolstych, známý jako Givi. "Ať už to udělal kdokoli, zaplatí za to celá Ukrajina. Dobudeme všechna jejich města a budu je rovnat se zemí jedno po druhém, abych pomstil přítele," sdělil Givi ruskému armádnímu kanálu TV Zvezda.

Příběh Arsena Pavlova alias Motoroly je do značné míry symptomatický pro celý konflikt na Donbasu. Pavlov z Donbasu nepochází, narodil se v severoruské Republice Komi. V rozhovoru pro komunistický list Zavtra vyprávěl, že v patnácti letech přišel o rodiče a vychovávala ho babička.

Tak jako mnoho mladíků z vesnic bez zvláštního vzdělání vstoupil do armády a tři roky u námořní pěchoty sloužil coby spojař. Dvakrát jeho jednotka bojovala v Čečensku. Po demobilizaci pracoval na automyčce v Rostovu na Donu. Na jaře roku 2014 ale odjel na Ukrajinu. "Prostě jsem sednul na vlak a vyrazil. Řekl jsem si: jsou tu Rusové, a tak jsem přijel. Když na Majdanu začaly létat Molotovovy koktejly na policisty, pochopil jsem, že je to válka," vyprávěl Motorola v červnu téhož roku.

To už byl Arsen Pavlov mediálně známou figurou. Přidal se k oddílu monarchisty a nacionalisty Igora Girkina, který v dubnu 2014 obsadil město Slovjansk a de facto tak zahájil válku na Donbasu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se