Před domem v ulici Čeljuskinců v Doněcku zastavil černý, opancéřovaný vůz. Z něj vyšel nevysoký muž s rezavou bradkou v maskáčích, helmě a neprůstřelné vestě. Spolu se svým stejně vystrojeným průvodcem vešli do domu a přivolali si výtah. O pár desítek vteřin později budovou otřásl výbuch.

Separatistický polní velitel Arsen Pavlov, známý pod přezdívkou Motorola, a jeho bodyguard byli na místě mrtvi. Motorola byl jedním z nejznámějších − a nejnenáviděnějších − bojovníků takzvané Doněcké lidové republiky. V zásadě ho stvořila ruská média. A byl také jednou z posledních známých tváří, které rozpoutaly válku na Donbasu. Pavlovovi kolegové z té doby byli buď vyhnáni do Ruska, nebo zavražděni.

"Jestli tomu rozumím správně, Porošenko porušil příměří? Jen počkejte. Už to nebudeme trpět. Tohle je útok na celou republiku!" prohlásil samozvaný "prezident" Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko. "Všechny ty atentáty u nás a politické vraždy znamenají, že Porošenko si zvolil cestu ne míru, ale války," řekl jeho luhanský protějšek Igor Plotnickij.

Nejradikálnější byl další polní velitel Michail Tolstych, známý jako Givi. "Ať už to udělal kdokoli, zaplatí za to celá Ukrajina. Dobudeme všechna jejich města a budu je rovnat se zemí jedno po druhém, abych pomstil přítele," sdělil Givi ruskému armádnímu kanálu TV Zvezda.

Příběh Arsena Pavlova alias Motoroly je do značné míry symptomatický pro celý konflikt na Donbasu. Pavlov z Donbasu nepochází, narodil se v severoruské Republice Komi. V rozhovoru pro komunistický list Zavtra vyprávěl, že v patnácti letech přišel o rodiče a vychovávala ho babička.

Tak jako mnoho mladíků z vesnic bez zvláštního vzdělání vstoupil do armády a tři roky u námořní pěchoty sloužil coby spojař. Dvakrát jeho jednotka bojovala v Čečensku. Po demobilizaci pracoval na automyčce v Rostovu na Donu. Na jaře roku 2014 ale odjel na Ukrajinu. "Prostě jsem sednul na vlak a vyrazil. Řekl jsem si: jsou tu Rusové, a tak jsem přijel. Když na Majdanu začaly létat Molotovovy koktejly na policisty, pochopil jsem, že je to válka," vyprávěl Motorola v červnu téhož roku.

To už byl Arsen Pavlov mediálně známou figurou. Přidal se k oddílu monarchisty a nacionalisty Igora Girkina, který v dubnu 2014 obsadil město Slovjansk a de facto tak zahájil válku na Donbasu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru