Evropská unie po britském referendu o vystoupení z EU chtěla ukázat, jak dokáže i v 27 poskočit dopředu. A tak padaly více či méně naivní návrhy na společnou armádu, další integraci eurozóny či společné daně. Jenže ouha, ostudné válčení o obchodní smlouvu CETA ukázalo, že se nedokážeme v Evropě dohodnout ani na liberalizaci obchodu s Kanadou. Opakuje se tak bohužel příběh s unijním bojem o obchodní smlouvu s USA TTIP. A moskevská televize RT s potěšením informuje, že "tisíce lidí v Polsku, Francii či Španělsku protestují proti TTIP a CETA".

Kanada je po právu naštvaná, protože liberalizace obchodu se už vyjednává od roku 2009 a již byl dohodnutý i summit EU−Kanada na konec října, kde by si Evropané s kanadským premiérem potřásli rukou nad novou dohodou. Nyní je vše ohroženo, protože Valonsko si postavilo hlavu a přidávají se další kverulanti. Pokud by se roky plánovaný harmonogram měl stihnout, definitivní unijní ano musí padnout na konci týdne na pátečním srazu hlav států. I kdyby se snad vše podařilo, pachuť stejně zůstane. Tady nejde o valonské farmáře, kteří se bojí kanadských geneticky modifikovaných plodin prodávaných nadnárodními řetězci. Tady o jde o celoevropský protest těch, kteří mají pocit, že jim v globalizovaném světě ujíždí vlak, a nechtějí přijít o svůj svět, i kdyby se sebevíc hroutil.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru