Vzletná slova, jimiž irácký premiér ­Hajdar Abádí ohlásil začátek pozemní ofenzivy proti poslední velké baště teroristů z organizace Islámský stát, musela znít přesvědčivě, protože jinak se před útokem nemluví. Bylo v nich hodně odhodlání a vůle porazit ty, kteří se před dvěma lety zmocnili klíčového severoiráckého města tak rychle, že policisté a vládní vojáci při útěku ani nestačili s sebou odvézt drahocennou, vesměs americkou výzbroj. Tehdy se zdálo, že vzestup radikálních islamistů nedokáže nic zastavit. Jejich vůdce Abú Bakr Bagdádí se právě v Mosulu prohlásil za chalífu, vládce islámské obce na celém světě. Nyní bojovníky takzvaného Islámského státu čeká v místě, odkud prorokovali své vítězství, porážka.

Dnes je odpověď na otázku, kdy Mosul padne, jen otázkou času. Co zcela schází, je odpověď na otázku, co bude následovat. V první řadě se to týká humanitárních problémů, protože v obklíčeném městě se stále nachází mezi sedmi sty tisíci a jedním a půl milionu civilistů. Pokud po pádu Mosulu brzy nenajdou přístřeší, mnozí z nich rozmnoží řady těch, kteří se budou snažit najít bezpečí a stravu nejen v sousedních státech, ale i v Evropě.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru