Dřevařský odpad z pily nebo papíren má mnohem větší potenciál k využití než jen k výrobě briket či pelet, které se z něj dnes dělají nejčastěji. Tým českých a norských vědců z výzkumného institutu Ceitec Masarykovy univerzity v Brně objevil způsob, jak ze dřeva levněji vyrábět nejen biopaliva, ale i vzácné chemické látky, například vanilin. Postup si vědci nechali patentovat.

"Zjistili jsme, jakým způsobem za pomoci rostlinných hormonů zvýšit produkci ligninu v rostlinách," popisuje vedoucí týmu Jan Hejátko. Lignin je společně s celulózou a hemicelulózou nejdůležitější složkou dřeva. Papírenský průmysl využívá celulózu, ligninu se zbavuje, je to pro něj odpad. Naopak čím více ligninu ve dřevě je, tím lépe je využitelné v energetickém, stavebním i potravinářském průmyslu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.