Vložit část peněz do něčeho jiného než akcií nebo dluhopisů dávalo smysl už dávno před světovou finanční krizí. Mnozí investoři kromě cenných papírů nakupovali například pozemky, obrazy či starožitnosti, protože chtěli rozložit riziko mezi více aktiv. Nepřestali s tím ani poté, co centrální banky v posledních letech zcela změnily finanční trhy, když je zaplavily levnými penězi ve snaze podpořit inflaci a hospodářský růst. To způsobilo pokles úrokových sazeb dluhopisů až na nulu, nebo dokonce i pod ni. O méně tradiční způsoby, jak zhodnotit peníze, se díky tomu naopak začalo zajímat ještě více lidí než dřív. A tam, kde je poptávka, vzniká i nabídka. Nyní tak lze koupit podíl nejen ve fondu, který vlastní byty nebo pozemky, ale třeba i solární či větrné elektrárny.

Lidé na alternativních investicích ovšem neoceňují jen fakt, že jim pomáhají rozložit riziko. Za výhodu považují také to, že jde o něco hmatatelného, na co se mohou přijít podívat. Přesto jsou podle Davida Kufy, který ve společnosti Conseq pomáhá sestavovat portfolia významným klientům, alternativní investice samy o sobě rizikové. Aby plnily správně svůj účel, musí se s nimi umět pracovat.

HN: Jak alternativní investice vnímáte, co všechno se pod tímto pojmem skrývá?

Jde o něco, co jde proti nebo stojí mimo dění na tradičních finančních trzích. Například v době propadů akciových trhů budou portfolia obsahující fondy alternativních investic většinou klesat méně a zotaví se rychleji než ta čistě akciová. Není to ale tak, že by se díky alternativním investicím stalo portfolio automaticky výkonnějším. Důležité je, aby bylo odolnější vůči různým scénářům vývoje. Nevnímejme ovšem nákup alternativních aktiv nebo fondů jako konzervativní investici.

HN: Znamená to, že jsou alternativní investice rizikové?

Kdybyste si do jakéhokoliv z alternativních fondů dal všechny peníze, tak jde určitě o příliš rizikovou investici, protože byste sázel jen na jednu věc. Ovšem v momentě, kdy prostředky rozložíte, plní fondy alternativních investic svoji funkci.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru