Klopí oči do podlahy. Když s fotbalem začínali, možná snili také o tom, že jednou kolem nich bude pobíhat někdo s fotoaparátem nebo kamerou, že se uvidí v televizi. Ale nějak se to zvrtlo. Do vysílání se nakonec nedostali jako reprezentanti startující na velkém šampionátu, ale až v záběrech ze soudní síně, obžalovaní z korupčních praktik ve slovensko-české kauze.

"Já jsem si ani neuvědomoval, že to, co děláme, je trestná činnost," zmíní před strakonickým soudem Jan Hanzal. V mládežnických týmech hrával za Teplice, z těch časů mu zůstala spousta kamarádů. Takže věděl, koho oslovit, když mu jednoho dne zavolal tajemný Sponzor.

"Volal pokaždé z jiného čísla. Poprvé se představil, že je Marián Dirnbach. Pak už o sobě mluvil vždycky jen jako o Sponzorovi. Vybral si vždycky nějaký zápas a pak se mě ptal, jestli z toho mužstva někoho neznám," líčí Hanzal.

Aféra v kostce

Čtyři už jsou potrestaní
V souvislosti s manipulacemi fotbalových zápasů za účelem "cinklých" sázek bylo v Česku obžalováno 22 lidí. Čtyři z nich – Karel Kodeš, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Michal Káník – už pravomocně dostali podmíněné tresty, případně pokuty.


Objevili se ve Strakonicích
Hlavního líčení už se v pondělí ve Strakonicích zúčastnili obžalovaní Ondřej Bíro, Jan Hanzal, Petr Hlaváček, Daniel Kaplan, Zdeněk Kopas, Michal Macháček, David Placák a Jan Procházka, ve středu pak Martin Doubek, bratři Jan a Michal Halamovi, Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon, Martin Sus a Jan Kalenda. Až na rozhodčího Kalendu jde o bývalé či současné fotbalisty, a to nijak hvězdné úrovně.


Dvojice scházela
K soudu se nedostavili David Jablonský, který působí v ruském Tomsku, a také Zbyněk Hauzr, bývalý gólman Slovanu Liberec. Ten se podle obžaloby pokoušel ovlivnit tři zápasy tohoto klubu, pokaždé mělo být ve hře 60 tisíc eur, tedy 1,5 milionu korun. A vzhledem k výši sumy hrozí podle expertů Hauzrovi i nepodmíněný trest odnětí svobody až na šest let.

"Ahoj, nechtěl by sis přivydělat? Koukal jsem, jedete do Olomouce, mám pro tebe nabídku. Nemusíte prohrát, můžete vyhrát i remizovat, stačí, když padnou 4 góly po 15. minutě, dostali byste 5-6000 E, můžeš do toho vzít i více lidí, nemusíš mít strach." Takovou SMS pak na mobil dostal třeba Lukáš Varyš, brankář juniorského týmu Táborska.

Nenechal si to pro sebe, upozornil vedení klubu, to zase fotbalovou asociaci a po jejím avízu se spustila i policejní mašinerie s odposlechy a sledováním podezřelých osob. Mnoho z nich pak policie vytáhla z postele 11. září 2013. Odvezla je na služebny k výslechu, zabavila jim mobily, počítače. A na 22 osob, tedy na dvě fotbalové jedenáctky, byla nakonec v Česku vypracována obžaloba.

Nabízeli tisíce, inkasovali miliony

Zdejším nadháněčům sázkařské mafie jejich "kápové" ze Slovenska nepomohli, naopak. Při prvním úderu se údajně na policii rozvyprávěli o svých českých spolupracovnících do nejmenších detailů, zejména jistý Ivan Žiga. Gang čítající zhruba deset osob tvořili spolu s ním mimo jiné i reprezentanti Ivan Hodúr či Marián Dirnbach, kteří předtím hráli také v české lize. Od soudu odešla slovenská větev sázkařské mafie s podmíněnými tresty, od disciplinárky se zákazem působení ve fotbale až na 25 let.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru