Slabší koruna naší firmě zlepšila výsledky, na druhou stranu ale zkomplikovala rozhodování o investicích. Potřebujeme je plánovat na deset až patnáct let dopředu, nejistota kolem koruny naše propočty boří, říká Miloš Pavliš. Ten je už deset let generálním ředitelem firmy ­Adfors, která vyrábí technické textilie ze skelného vlákna pro stavebnictví. Roční tržby má téměř sedm miliard korun a patří do francouzské skupiny Saint-Gobain, která do podniku v Litomyšli hodlá během letoška investovat velkou část z 1,3 miliardy korun.

HN: Jaký dopad na vaši firmu mají změny kurzu?

Jsme velká exportní firma, vyvážíme přes 80 procent produkce, to je přes pět miliard korun ročně. Většina míří do zemí eurozóny a ceny jsou v eurech. Ve své funkci jsem už deset let a pamatuji doby, kdy koruna byla naopak relativně silná, euro bylo pod 24 korunami. Kurz je pro naši firmu velké téma. Jednak ovlivňuje hospodářské výsledky, ale také pohled našich zahraničních akcionářů, zda nadále do firmy v Česku investovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru