Když je mi smutno, otevřu si na Facebooku některou ze stránek či skupin věnovaných chemtrails. Kdybyste to náhodou nevěděli, jedná se o stopy za dopravními letadly. Zkrátka takové ty bílé čáry, o kterých jsme se ve škole učili, že jsou tvořeny drobnými kapkami nebo ledovými krystalky. Vznikají, když se horký vzduch z motorů promíchává se studeným vzduchem ve vyšších letových hladinách. Typicky od sedmi kilometrů výše.

Ale učili jsme se to asi špatně, protože někteří lidé žijí v přesvědčení, že chemtrails jsou ve skutečnosti nebezpečné chemikálie, které letadla rozprašují. Jedna z nejznámějších konspiračních teorií současnosti má kořeny už ve druhé polovině devadesátých let, od té doby se však velmi rozšířila. Podle různých průzkumů v Evropě a Americe na chemtrails věří od pěti do deseti procent lidí.

Kdo, proč a čím nás vlastně z letadel "práškuje", není jasné. Na tom se stoupenci existence chemtrails neshodují. Ale tím ohnivěji o tom diskutují.

Někteří jsou přesvědčeni, že do konspirace jsou zapojeny velké letecké společnosti, jiní naopak tvrdí, že chemikálie rozprašují neoznačená vojenská letadla. Různé jsou i názory na to, zda lze s chemtrails bojovat a případně jak.

Nejčastěji se jako "protijed" uvádí obyčejný ocet. A údajně stačí pár kapek.

Tady začíná ta moje oblíbená legrace. Číst na Facebooku posty lidí, kteří s naprostou vážností podávají zprávy o přeletech letadel, případně sdělují, kolik decilitrů octa preventivně rozlili na zahradě před domem, je k nezaplacení. Nedá se vyloučit, že se zde výborně baví i několik recesistů, kteří z toho mají ještě větší legraci než já.

Ale převážná část lidí v těchto skupinách − některých uzavřených, aby je neobtěžovali "nevěřící" − je o existenci chemtrails hluboce přesvědčena.

A nejsou to jen chemtrails, lidé jsou přesvědčeni o spoustě dalších věcí.

Že Barack Obama je homosexuál a muslim nebo že jeho manželka je muž přeoperovaný na ženu.

Že Paul McCartney zemřel v roce 1966 při dopravní nehodě a byl nahrazen dvojníkem.

Že teroristické útoky v New Yorku v roce 2001 provedla americká vláda, Židi, ilumináti − nehodící se škrtněte.

Že příliv uprchlíků do Evropy je pečlivě naplánovanou a koordinovanou akcí. Čí? Klidně si někoho vymyslete.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru