Blíží se tři roky od rozhodnutí bankovní rady České národní banky uvolnit měnovou politiku oslabením kurzu o 4,7 procenta. Mezitím jsme získali zkušenosti s důsledky různých makroekonomických politik v období, které vejde do dějin jako Velká recese. Proto víme, že krok ČNB byl na podzim roku 2013 potřebný, a byl dokonce potřebnější, než jsme se tehdy domnívali.

Snad nejsrozumitelněji lze zachytit to, co se u nás po listopadu 2013 stalo, srovnáním s vývojem ekonomik pěti nejdůležitějších obchodních partnerů − Francie, Itálie, Německa, Polska, Slovenska −, tedy s naším "nejbližším" ekonomickým okolím. V době, kdy jsme přistoupili k oslabení kurzu, jsme byli z hlediska růstu před Itálií předposlední. Prudký propad domácí poptávky signalizovala nejnižší inflace. Dnes se hodnotami růstu můžeme srovnávat s nejlépe prosperujícími ekonomikami této skupiny. To samé platí i pro inflaci. Poptávková situace u nás se tedy vůči našemu okolí zlepšila.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru