Ve věku 88 let ve čtvrtek zemřel thajský král Pchúmipchon Adundét. Byl nejdéle vládnoucím panovníkem na světě, vládl 70 let. Úmrtí monarchy, který dlouhodobě čelil vážným zdravotním potížím, oznámil tamní královský palác. Premiér Prajutch Čan-Oča následně uvedl, že novým panovníkem bude králův jediný syn, čtyřiašedesátiletý korunní princ Mahá Vatčirálongkón.

Zemi čeká 30 dní státního smutku, během nichž budou zakázány jakékoli oslavy, upozornil premiér. Na všech úřadech budou po celou dobu vlajky na půl žerdi. Dohromady má oficiální smutek trvat celý jeden rok.

"Jeho Veličenstvo skonalo v poklidu v Siriradžské nemocnici," uvedla královská kancelář ve svém prohlášení. Úřad upřesnil, že panovník zemřel v 15:52 místního času (11:52 SELČ). "Nyní je v ráji a možná se už odtamtud dívá na thajské občany," sdělil premiér.

V době oznámení úmrtí přerušily všechny thajské televize svoje programy, aby v přímém přenosu přinesly záběry z nemocnice a jejího okolí, kde stovky lidí propukávaly v pláč. Většina byla oblečená v růžové a žluté barvě, což jsou podle dvorních astrologů monarchovy šťastné barvy.

O králově skonu se v Thajsku spekulovalo už několik hodin před oficiálním oznámením. Jistota se pak prohlubovala s ohlášením mimořádného zasedání vlády a po ní i parlamentu. Premiér Prajutch Čan-Oča náhle zrušil plánovanou zahraniční cestu.

Na internetových sociálních sítích se pak začaly množit další důkazy: někdo vypustil záznam z chytrého mobilního telefonu, jak lékaři a další zaměstnanci nemocnice, kde byl král hospitalizován, zpívají státní hymnu. Objevily se také fotografie přípravy katafalku, na kterém bude tělo mrtvého umístěno, aby mu mohli Thajci vzdát úctu.

Palác již ve středu sdělil, že zdravotní stav krále se zhoršil. Od středy se propadá thajský akciový trh a kurz měny.

Krále ve středu navštívily jeho čtyři děti, včetně korunního prince, který se kvůli otcově zdravotnímu stavu vrátil ze zahraničí. Šéf vládnoucí vojenské junty téhož dne zrušil plánovanou návštěvu provincie na východě země se zdůvodněním, že se připravuje na přijetí u korunního prince.

Panovník absolvoval minulý víkend v nemocnici několik zákroků a od té doby zůstal napojen na umělou ledvinu a plíce.

Pchúmipchon Adundét měl vážné zdravotní problémy od roku 2006 a v posledních letech byl často hospitalizován. Ve společnosti požíval velké vážnosti a v politicky výbušné době po svržení premiérky Jinglak Šinavatrové, po které se chopila moci armáda, byl vnímán jako symbol kontinuity politického systému.

Premiér má o další budoucnosti monarchie a budoucím králi informovat poslance v parlamentu v podvečer.

Související